Zasady stosowania odżywek węglowodanowych

Sportowcy mają zupełnie inne zapotrzebowanie na energię niż człowiek prowadzący siedzący tryb życia. Dlatego powinni oni do normalnego jadłospisu dołączyć odżywki węglowodanowe, które zaspokoją zwiększone zapotrzebowanie na energię. W stosowaniu tych suplementów należy przestrzegać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim produkty te są przeznaczone dla osób uprawiających sport wyczynowo. Osoby, które rekreacyjne dwa razy w tygodniu biegają nie potrzebują dodatkowej porcji cukrów. Wystarczy im te węglowodany, które otrzymują z pożywieniem.

Tymczasem przyjmowanie odżywek spowoduje, że dostarczą organizmowi niepotrzebnej porcji energii. Może się to skończyć otyłością lub poważnymi chorobami. Po drugie, produkty te przeznaczone są dla tych, co uprawiają sporty wytrzymałościowe. Oznacza to, że nie nadają się dla tych, którzy chcą zwiększyć masę mięśniową. Jeśli jednak ktoś chce połączyć wytrzymałość z siłą, to dodatkowo jeszcze musi dostarczać inne suplementy, na przykład odżywki węglowodanowe.

Kolejna zasada dotyczy przyjmowania tych preparatów. Odżywki węglowodanowe powinno spożywać się nie tylko przed i w trakcie treningu, ale także po ćwiczeniach oraz w dni, gdy nie planuje się treningu. Kiedy już zakończy się intensywny wysiłek sportowy, organizm ma duże straty energetyczne. Dlatego należy je szybko uzupełnić. Stąd właśnie preparaty te powinno brać się nawet wtedy, gdy się nie ćwiczy.

Wybór produktów jest ogromny. Każdy sklep z suplementami sportowymi oferuje kilkanaście rodzajów takich odżywek. Ani ich nazwa, ani ich skład nie wiele powiedzą amatorowi. Do dyspozycji jest jeszcze Internet, gdzie podaje się opis działania danego produktu. Jednak fachowe słownictwo często jest przeszkodą w wyborze odpowiedniego preparatu. Dlatego najbezpieczniej jest skorzystać z rady fachowca. Można poprosić o pomoc sprzedawcę, który powinien przejść odpowiednie szkolenie. Jeszcze lepsze są rady osobistego trenera, którego najłatwiej znaleźć w dobrym klubie fitness. Na własną rękę lepiej nie decydować się na długotrwałe przyjmowanie tych suplementów.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *