Rola węglowodanów w organizmie

Węglowodany dostarczają organizmowi energii. Dzięki niej człowiek może wykonywać codzienne czynności takie jak chodzenie, ruszanie rękami, wstawanie, siadanie i wiele innych. Jest to najszybszy sposób dodania sobie sił, bowiem białka i tłuszcze trawią się znacznie dłużej. 1 gram węglowodanów dostarcza 4kcal, czyli tyle samo co białko i mniej niż tłuszcz, dający 9kcal. Chociaż cukry mają mniej kalorii, to i tak mają największy udział w dostarczaniu energii organizmowi ludzkiemu. Ich działanie można bardzo prosto wytłumaczyć.

Niektóre węglowodany są trawione przez ślinę, inne, bardziej złożone, rozkładają enzymy w jelicie cienkim. Proces ten, w porównaniu z trawieniem białek czy tłuszczy zachodzi stosunkowo szybko. Już po kilku minutach rośnie w naszej krwi poziom glukozy, następnie trzustka wydziela insulinę, która dostarcza energię do komórek i tym samym obniża poziom cukru swe krwi. W tym momencie człowiek czuje przypływ energii i ma siłę do wykonywania różnych czynności. Gdy poziom glukozy znacznie się obniży, trzustka wydziela kolejny hormon, który rozkłada glikogen, zmagazynowany w wątrobie.

Glikogen to cukier na czarną godzinę. Otrzymuje się go z nadwyżki glukozy. W momencie, gdy organizmowi potrzeba energii, a człowiek nie dostarcza pożywienia, to wtedy glikogen znów rozkłada się do glukozy i daje siły. Nadwyżki węglowodanów zmieniają się w tłuszcz i odkładają się na biodrach, brzuchu i udach. Dlatego właśnie nie wolno przesadzać z ich spożywaniem. Człowiek prowadzący niezbyt aktywny tryb z powodu przyswajania dużej ilości cukru szybko nabawi się otyłości.

Zupełnie inaczej jest ze sportowcami. Oni potrzebują znaczni więcej cukrów, których nie otrzymają z normalnego pożywienia. Dlatego najlepszym wyjściem są odżywki węglowodanowe. Ich skład jest tak dobrany, że dostarczy dobrej jakości energii. Dlatego osoby uprawiające sport wyczynowo, powinny sięgać po takie suplementy. Dzięki nim na pewno nie stracą sił podczas intensywnego wysiłku i będą mogli poprawiać swoje wyniki.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *