Odżywki na zwiększenie masy

Dużą grupę odżywek dla sportowców stanowią różnego rodzaju odżywki na masę. Na ogół są to odżywki węglowodanowo-białkowe, których skład tj. proporcje białka w stosunku do węglowodanów uzależnione są od docelowego odbiorcy. Osoby z bardzo szybką przemianą materii będą zainteresowane gainerami o większej zawartości węglowodanów w stosunku do białka, natomiast osoby o wolnej przemianie będą szukały raczej odżywki posiadającej proporcje 50:50. Często gainery poza białkiem i węglowodanami zawierają także glutaminę, kreatynę, HMB a nawet l-karnitynę – szczególnie gainery typu BULK.

Osoby które nie są ekspertami w dziedzinie suplementacji, wchodząc do sklepu z odżywkami będą miały duży dylemat którą odżywkę wybrać, ponieważ w ofercie przeciętnego sklepu jest kilkadziesiąt odżywek typu gainer. Na pewno należy wziąć pod uwagę przemianę materii, ilość i intensywność treningów oraz ilość dostarczanego białka i węglowodanów wraz z posiłkami. Na podstawie tych informacji sprzedawca w sklepie będzie w stanie dobrać odpowiednią odżywkę dopasowaną konkretnie do osoby kupującej. Innym dobrym sposobem na właściwy wybór odżywki na masę jest konsultacja z dietetykiem lub trenerem na siłowni. Najczęściej taką osobę znajdziemy na siłowni i udzieli nam najważniejszych wskazówek bez żadnych opłat.

Dość często odżywki na masę stosowane są także przez osoby, które nie ćwiczą na co dzień, a jedynie chcą uzupełnić swoją dietę w potrzebne składniki do zwiększenia masy ciała. W takich sytuacjach najprawdopodobniej będą to osoby z bardzo szybką przemianą materii, które w żaden inny sposób nie mogą zwiększyć masy ciała. Dla takich osób najlepszym wyborem będą odżywki z dużą zawartością węglowodanów w stosunku do białka.

3 komentarze

 1. Amour
  5 maja 2015
  Reply

  Na masę polecam Treca XXL Od lat stosuję i jestem mega zadowolony. Zawiera też kreatynę! Po opakowaniu 5kg średnio masa idzie o około 2-3kg

 2. Bolo
  9 maja 2015
  Reply

  Amour odżywka Trec jest tak stara, że nie warto jej kupować. Na rynku są nowoczesne odżywki, których skład bazuje na latach doświadczeń i są znacznie skuteczniejsze. Wolę kupić coś z amerykańskiego rynku bo tam te odżywki są mocniejsze.

 3. Adam
  25 lipca 2015
  Reply

  Olimp Gainer MCT wymiata. Trzeba patrzyć na skład a nie firme

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *