Korzystne działanie glicerolu

Glicerol, który jest niczym innym jak trójwodorotlenowym alkoholem, zbudowanym z trzech grup hydroksylowych i łańcucha węglowego. Został sklasyfikowany jako alkohol cukrowy. Dzięki swoim właściwościom, przyjmując go sportowcy nie narażają się na wzrost poziomu cukru. Glicerol bowiem spalany jest tak samo skutecznie jak cukry proste, co więcej równie wydajnie dostarcza energii. I właśnie ze względu na pozytywny wpływ na proces wspomagania aktywności fizycznej, ten prosty i znakomity związek, często pełni ważną rolę w produkcji odżywek dla sportowców. Najczęściej wykorzystują go producenci suplementów, które stosują osoby uprawiające sporty wpływające na budowę sylwetki. Wynika to z faktu, że ma on duży wpływ na gospodarkę wodno–elektrolitową organizmu. Pozwala on podczas intensywnego wysiłku fizycznego utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia mięśni. Natomiast dzięki poddaniu go suplementacji, prowokuje proces hiper hydratacji komórek mięśniowych, co skutkuje przyrostem masy mięśniowej.

Powszechnie panuje opinia, że na masę mięśniową wpływ ma głównie białko. Pamiętając, że ciało ludzkie składa się w ponad 70% z wody, musimy uwzględnić fakt, że woda ma kluczowe znaczenie w procesie kształtowania się struktury przestrzennej białek. Prawidłowe nawodnienie komórek mięśniowych decyduje o ich rozmiarze, ale równie ważną rolą jest wpływ wody na pełnione przez nie funkcje. Chodzi mianowicie o ich skurcz oraz powstawanie impulsów siłowych.

Co więcej obecność glicerolu powoduje zwiększenie objętości krwi, której rolą jest przecież dostarczanie do tkanki mięśniowej tlenu, składników energetycznych i budulcowych, czy aktywnych związków anabolicznych.

Biorąc pod uwagę znaczenie glicerolu dla organizmu, nie trudni zrozumieć, dlaczego odżywki dla sportowców produkowane są z jego wykorzystaniem. W nowoczesnych produktach dla sportowców wykorzystuje się jednak glicerol w postaci związków bardziej zaawansowanych. Przykładem mogą być glicerofosforan magnezu czy monstearynian glicerolu.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *