Przejdź do zawartości

Jak działają odżywki białkowe?

Odżywki białkowe to jeden z najbardziej popularnych typów suplementów, które wybierane są zarówno przez osoby trenujące amatorsko jak i przez zawodowych sportowców. Dlaczego tak jest? Oczywiście powodem takiego stanu rzeczy jest skuteczność tego rodzaju odżywek oraz bardzo szeroki wybór – jest ich na rynku naprawdę bardzo wiele, choć nie wszystkie cieszą się popularnością w identycznym stopniu.

Jaki jest ich cel?

Podstawowym celem stosowania odżywek białkowych jest oczywiście zwiększenie masy mięśniowej w sposób beztłuszczowy. Oprócz tego odżywki białkowe pełnią jednak jeszcze inną rolę, a mianowicie wspomagają proces odbudowy białka, które niestety ulega rozpadowi w trakcie ćwiczeń – jest to pewnego rodzaju paradoks, ale tak niestety działa nasz organizm.

Suplementy białkowe tworzy się nie z jednego białka, lecz z różnych, dlatego są one tak różnorodne i występują na rynku w tak wielu odmianach. Jak wynika ze statystyk, najbardziej popularna formą odżywki białkowej jest kazeina, której przyjmowanie niesie za sobą najwięcej korzyści – przynajmniej tak twierdzą ćwiczący.

Jak działają odżywki białkowe?

Należy zacząć od tego, że pozory mylą – mimo, że większości z nas wydaje się, że podstawowym celem tego rodzaju odżywek jest budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej, to tak naprawdę korzyści są znacznie bardziej rozbudowane i jest ich dużo więcej. Ich główne zadanie to zapobieganie katabolizmowi, a więc rozpadowi mięsi podczas ćwiczeń.

Które z odżywek są zatem najbardziej skuteczne?

Specjaliści twierdzą, że najlepsze dla ćwiczących będą te, które w swoim składzie posiadają tak zwane hydrolizaty białka, a to dlatego, że działają one po prostu najszybciej.

Bardzo często odżywki białkowe łączy się z innymi, na przykład z węglowodanami czy aminokwasami – wtedy działają one jeszcze skuteczniej, powodując szybszy transport niezbędnych substancji do uszkadzanych w trakcie ćwiczeń mięśni i pomagając w ich odbudowie.

Pamiętaj!

Jakiekolwiek odżywki wybierasz, zawsze kieruj się swoim bezpieczeństwem – kupuj tylko odżywki legalne w Polsce i dopuszczone do sprzedaży, stosuj się do zaleceń producenta, a efekty będą takie, jak przewidujesz.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *