Crossfit

Obecne, nowoczesne czasy obfitują w mnóstwo metod odchudzających oraz poprawiających kondycje, które według osób je reklamujących są najlepsze, najbardziej skuteczne i przede wszystkim bezpieczne. Wśród tych metod znalazła się jedna – crossfit, z którą wiąże się niestety wiele kontrowersji, przede wszystkim z powodu obciążeń, na jakie decydują się ludzie uprawiający ten rodzaj sportu.

Crossfit – nowoczesny sposób na polepszenie kondycji, sylwetki i odchudzenie?

W Internecie jeszcze niewiele pisze się o tej metodzie ćwiczeń, ale coraz więcej osób wykazuje zainteresowanie nią i co ciekawe, uprawia ten rodzaj aktywności fizycznej. Prawdopodobnie aktywność ta dopiero raczkuje, ale prężnie rozwija się w naszym kraju i poza nim. Pytanie brzmi jednak co kryje się pod tym obco brzmiącym określeniem?

W wielkim skrócie, crossfit to połączenie ogromnej ilości ćwiczeń, które zaliczyć mona do różnych rodzajow dyscyplin. W skład tej aktywności wchodzą zarówno klasyczne treningi siłowe, takie jak chociażby rwanie, martwy ciąg czy też przysiady, jak równie treningi biegowe – wielkiego rodzaju podbiegi, interwały i tempówki, a do tego pływanie, jazda na rowerze, wiosłowanie czy też elementy plyometryki, a więc skoków.

Wady i zalety crossfitu

Niestety jak każdy sport, a przede wszystkim wymagający sporego wysiłku, również crossfit ma strony korzystne jak i niekorzystne. Poznajmy je wiec bliżej.

Zalety crossfitu

  • brak nudy
  • podnoszenie sprawności, szybkości, koordynacji i siły
  • kształtowanie siły funkcjonalnej
  • oszczędność czasu
  • brak konieczności wykupywania sprzętów do ćwiczeń
  • budowanie żelaznej wytrzymałości

A wady?

  • zbyt duże obciążenie
  • kolidowanie z tradycyjnymi treningami
  • możliwość przetrenowania
Nietrudno jest wysnuć wniosek, iż jest to rodzaj sportu wymagający niezwykłej wręcz siły i wytrzymałości trenującego, dlatego nie nadaje się on dla wszystkich – takie ćwiczenia mogą wykonywać tylko i wyłącznie osoby cieszące się nienagannym zdrowiem, nie może być co do tego nawet najmniejszych wątpliwości. Najważniejszy jest więc zdrowy rozsądek.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *