Co warto wiedzieć o napojach energetycznych?

Odżywki dla sportowców przybierają najróżniejsze formy. Wiele osób utożsamia je z sterydami anabolicznymi czy innymi substancja mi uważanymi za doping. Tymczasem odżywki dla sportowców są formą całkowicie legalną, nie zabronioną przez żadną organizację sportowa, a jeśli są zażywane z umiarem i rozsądkiem oraz ściśle według wskazań producenta, to nie powinny powodować żadnych skutków ubocznych. Odżywki dla sportowców dostępne są pod najróżniejszymi postaciami klasycznych tabletek, pigułek czy proszków, jak też cukierków, batonów czy napojów.

Napoje energetyczne

Wielu sportowców, a także osób prowadzących aktywny tryb życia bardzo często podczas treningów sięga po napoje energetyczne. Zawierają one w swym składzie między innymi taurynę, kofeinę oraz cukier. Działają więc stymulująco i pobudzająco. Dzięki nim człowiek nie powinien odczuwać uczucia zmęczenia, senności ani wyczerpania, a także powinien być bardziej efektywny i aktywny podczas treningu. Jego wydolność powinna wzrosnąć. Dzięki temu, że nie odczuwa tak szybko uczucia zmęczenia jest w stanie trenować dłużej i intensywniej. Napoje energetyczne odpowiadają także za lepsze funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej w trakcie ćwiczeń. Należy bowiem pamiętać o tym , że duży wysiłek wiąże się z dużym kosztem energetycznym. Z tego powodu podczas intensywnych treningów nakresy stale uzupełniać potrzeby energetyczne. Podczas ćwiczeń tracimy nie tylko sporą ilość wody, ale też magnez, sód, potas, dlatego powinniśmy wybierać takie napoje, które pozwolą nam uzupełnić wszystkie brakujące elementy.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka kwestii praktycznych. Napoje energetyczne nie są dla wszystkich. Stanowczo powinny ich unikać osoby chore na fenyloketonurię, kobiety w ciąży, diabetycy, a także młodzież poniżej 16 roku życia. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich także łączyć alkoholem. Kiedy zaś pijemy napój energetyczny (choć nie tylko energetyczny) nie powinniśmy pić napoju bezpośrednio lodówki, a w temperaturze pokojowej. W przeciwnym razie przy dużym rozgrzaniu organizmu o zapalenie krtani nie będzie trudno.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *